Wiadomości z rynku

piątek
15 listopada 2024

HGV LEVY nowy podatek

Od 1 kwietnia w WieLKiej Brytanii
21.02.2014 00:00:00
1 kwietnia 2014 r. na wszystkich autostradach w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać nowy podatek drogowy, ang. HGV LEVY, który obejmie zagraniczne pojazdy o masie powyżej 12 ton. System bazować będzie na winietach czasowych. Będzie je można zakupić za pośrednictwem międzynarodowych operatorów opłat drogowych, m.in.
1 kwietnia 2014 r. na wszystkich autostradach w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać nowy podatek drogowy, ang. HGV LEVY, który obejmie zagraniczne pojazdy o masie powyżej 12 ton.
System bazować będzie na winietach czasowych. Będzie je można zakupić za pośrednictwem międzynarodowych operatorów opłat drogowych, m.in. DKV Euro Service. Jeszcze tylko do końca marca korzystanie z autostrad w Wielkiej Brytanii, o łącznej długości 3.600 km, będzie bezpłatne. Po tym terminie wszystkie pojazdy o masie powyżej 12 ton, podróżujące po Wyspach, muszą liczyć się z nowym, pobieranym elektronicznie podatkiem - HGV LEVY.
Wysokość opłat
Stawki będą zależne od kategorii pojazdu. Wyróżniono podkategorie, m.in. ciągniki dwuosiowe, ciągniki z trzema lub więcej osiami oraz pozostałe pojazdy ciężarowe.
Wpływ na wysokość opłaty będzie miała klasa emisji spalin oraz liczba osi danego pojazdu. Stawki będą wahać się od 1,7 do 10 funtów dziennie. Najdroższa roczna opłata wyniesie 1.000 funtów. Brytyjscy kierowcy będą sobie mogli odliczyć wysokość opłaty od płaconego podatku drogowego - co w praktyce oznaczać będzie, że obciążone zostaną wyłącznie pojazdy zagraniczne. Władze tłumaczą konieczność wprowadzenia opłat pogarszającym się stanem brytyjskich dróg, do czego w dużym stopniu przyczyniać ma się tranzyt ponad 130 tys. pojazdów z zagranicy rocznie.
Metody płatności
Elektroniczną winietę będzie można zakupić na trzy sposoby: telefonicznie, online na stronie operatora Northgate Public Services lub za pomocą karty paliwowej - na promie i w wybranych stacjach poza krajem. Niezależnie od metody zakupu, wszystkie dane o pojeździe i terminie ważności winiety będą każdorazowo zapisywane w bazie danych systemu. Znika więc tym samym obowiązek posiadania papierowej czy też naklejanej na szybę winiety. Status jej ważności będzie można każdorazowo sprawdzać online, wpisując szczegółowe dane pojazdu. Brak uiszczenia opłaty drogowej grozić będzie karą w wysokości 300 funtów.
Dla przykładu, za pomocą karty DKV możliwe będzie wykupienie winiety dziennej, tygodniowej i półrocznej. Rejestracja i zakup winiet będą możliwe od 17 marca 2014 r.
Wsparcie operatora kart DKV
Posiadacze karty DKV będą teraz mogli za jej pomocą płacić nie tylko za paliwo, ale też za podatek drogowy HGV LEVY. Przypomnijmy, że karta DKV jest akceptowana w Wielkiej Brytanii na ponad 450 stacjach paliw.
Przewoźnicy podróżujący przez Wielką Brytanię oraz inne kraje Europy mogą teraz analizować wszystkie koszty opłat drogowych dzięki dostępowi do internetowej platformy DKV eReporting. Aplikacja ta umożliwia monitorowanie wydatków na paliwo, opłaty drogowe czy zakupy samochodowe poniesione na terenie Unii Europejskiej. Faktury DKV wystawiane są co dwa tygodnie, z 21-dniowym terminem płatności. Przewoźnik może wybrać walutę fakturowania - euro lub złotówki, co oznacza eliminację ryzyka kursowego.
Co dalej z opłatami w Europie?
Wielka Brytania to po Węgrzech i Białorusi kolejny już kraj, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdecydował się na wprowadzenie opłat drogowych. System HU-GO na Węgrzech objął 6.513 km dróg krajowych i autostrad i obowiązuje wszystkie pojazdy o masie powyżej 3,5 t. Na 2014 rok wprowadzenie własnych systemów opłat drogowych zapowiedziały również Rosja oraz Belgia.
Rosja pierwsze opłaty za przejazdy wybranymi odcinkami planuje wprowadzićw połowie 2014 r. Nie ogłoszono jeszcze dokładnych stawek, a nieoficjalnie mówi się, że mają one wynieść około 1 rubla za przejechanie 1 km trasy.
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.