Wiadomości z rynku

piątek
15 listopada 2024

Rosną kary za brak OC

Aktualności
21.12.2012 00:00:00
Brak polisy OC w przyszłym roku, będzie kosztować właściciela pojazdu o prawie 7 procent więcej niż obecnie. Od 1 stycznia, w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, do 4,8 tysiąca złotych rośnie podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia. Właściciele pojazdów w Polsce płacą rocznie ponad 10 mln złotych kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy.
Brak polisy OC w przyszłym roku, będzie kosztować właściciela pojazdu o prawie 7 procent więcej niż obecnie. Od 1 stycznia, w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, do 4,8 tysiąca złotych rośnie podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia.
Właściciele pojazdów w Polsce płacą rocznie ponad 10 mln złotych kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy.
Kary rosną wraz z minimalną płacą
Dla ciężarówek pełna kara to 4,8 tys. zł to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (opłaty za brak OC są wyliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce: w 2013 roku wyniesie ono, wg rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, 1.600 zł). Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie miał ubezpieczenia tylko przez kilka dni - zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. kary podstawowej (patrz tabela). Właściciele wszystkich pojazdów mechanicznych, podlegających rejestracji, mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
- Obowiązek ubezpieczenia dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC i to w ściśle określonym terminie - przypomina Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Polisa OC to nie jest kolejny podatek, lecz ochrona przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku. To z tego ubezpieczenia wypłacane są odszkodowania ofiarom wypadku, spowodowanego przez dany pojazd.
Trudne czasy dla nieubezpieczonych
W bazie polis UFG znajduje się już ponad 200 mln rekordów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i autocasco, również w latach poprzednich. W połowie roku Fundusz uruchomił tzw. wirtualnego policjanta pozwalającego na wykrycie braku OC bez kontroli drogowej. Nowe narzędzie informatyczne wykrywa przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stale monitoruje bazę polis OC, pod tym kątem. W ten sposób jeżeli nieubezpieczony pojazd nie zostanie wykryty podczas kontroli drogowej, zrobi to system komputerowy Funduszu. Bieżące zapełnienie bazy w zakresie komunikacyjnego OC sięga 98 procent. Ubezpieczyciele zobowiązani są - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do UFG informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży.
Fundusz szacuje, że dziś po polskich drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tys. wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 52 mln zł. Wypłaty z UFG są bowiem finansowane przez firmy ubezpieczeniowe.
Kary za brak OC (100%)
2012 2013
Samochody osobowe 3 000 3200
Samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, autobusy 4 500 4800
Pozostałe pojazdy 500 530
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.